Thursday, October 27, 2016

Strop nad garażem: 26.10.2016

"Do trzech razy sztuka"


Oryginalny projekt zalecał zastosowanie stropu typu Teriva. Wykonuje się go w 3 fazach:
  1. na ścianach nośnych, co 30-60 cm, układa się belki żelbetowe,
  2. przerwy między belkami wypełnia się specjalnymi pustakami stropowymi,
  3. na żebrach i pustakach wylewa się kilkucentymetrową betonową płytę o grubości 3-5 cm.
Teriva: rozpoczęcie wypełniania pustakami przerw między belkami. (zdjęcie z Internetu)
Podczas modyfikacji projektu jej autorzy przekonali nas, że lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie stropu fypu Filigran. Aby wykonać strop wg tej techniki należy najpierw zamówić prefabrykowane cienkie płyty żelbetowe, których kształt jest dokładnie dopasowany do wymiarów domu. Płyty są duże i ciężkie i w związku z tym trzeba zastosować dźwig do ich ułożenia. W ostatnim etapie na płyty wylewa się beton.

Filigran: układanie płyt. Po prawej stronie widoczny fragment dźwigu, który podaje płyty. (zdjęcie z Internetu)
Pan Z. oraz kierownik budowy nie mieli wątpliwości, że w naszej sytuacji najlepszym będzie monolityczny strop żelbetowy. Decydującym był czynnik wytrzymałościowy. Jak wyjaśnialiśmy we wpisie Jaki ma być ten dom?, planujemy na poddaszu urządzić bibliotekę, której księgozbiór liczy kilka tysięcy woluminów. Wg panów Z. i M., tam gdzie w grę wchodzą specjalne wymogi wytrzymałościowe, dla domów jednorodzinnych nie ma nic lepszego niż monolit.

Zaambarasowani nieco perspektywą kolejnej zmiany decyzji, przestudiowaliśmy w Internecie zalety i wady powyższych trzech typów stropów, aby tym razem nie sugerować się jedynie zdaniem fachowców. Doszliśmy do wniosku, że rzeczywiście, wytrzymałościowo ten strop będzie najlepszy. Wzięliśmy też pod uwagę opinie dot. wykonania. Ich autorzy utrzymywali, że szczególnie w przypadku stropów, istotne jest wykonanie i w związku z tym należy zatrudnić dobrych fachowców:
Monolityczne stropy płytowe są trudniejsze do zrobienia niż na przykład popularne stropy typu Teriva. Dlatego na ich zastosowanie zarówno projektant, jak i inwestor powinni się decydować jedynie wtedy, gdy mają pewność, że wykonawca domu będzie potrafił je zrobić, oraz że dysponuje on, najlepiej własnymi, formami i stemplowaniem wielokrotnego użytku. Wykonywanie bowiem takich stropów na tradycyjnym deskowaniu z sosnowych desek, ułożonym na belkach podpieranych stemplami z okrąglaków, raczej nie gwarantuje ich dobrej jakości. 
Z rozmów z panem Z. wynikało, że o ile w swojej całej karierze wykonywał dziesiątki stropów monolitowych, o tyle tylko jeden jedyny raz miał do czynienia z Filigranem. Podpytaliśmy pana Z. jakich stempli będzie używać. Gdy okazało się, że posiada sprzęt, o którym mowa w powyższym cytacie, nabraliśmy pewności, że warto będzie jeszcze raz zmienić zdanie.

Przygotowania

Nadproże nad bramą garażową zostanie zespolone ze stropem.
Stemple wielokrotnego użytku o jakich mowa w wyżej zamieszczonym cytacie.
Strzemiona (ramki, do których przydrutowane są pręty) zastosowano jedynie nad ścianami. Dzięki temu powstanie solidny wieniec okalający strop.
Wewnątrz ścian pręty łączone są krzyżowo, bez strzemion. Aby zapewnić otulinę betonową od spodu, pręty spoczywają na perforowanych szynach.

No comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.