Friday, October 14, 2016

Karmelita LTK 2.0. Parter

O modyfikacjach projektu Karmelita Modern pisaliśmy w siedmiu kolejnych wpisach z zeszłego roku począwszy od Karmelita LTK: balkony, a zakończywszy na Karmelita LTK: wejście.

Większość decyzji wtedy podjętych przetrwała roczną próbę czasu. Po modyfikacjach rzut parteru oryginalnego projektu Karmelita Gold (lustrzanemu odbiciu uległy również numery pomieszczeń):
prezentuje się w następujący sposób:
W stosunku do oryginalnego projektu wprowadziliśmy następujące zmiany:
  • Ogród zimowy
Dodaliśmy ogród zimowy o wymiarach 4 m x 5 m do zachodniej ściany domu. Nie wybraliśmy jeszcze docelowego kształtu tej struktury, ale najprawdopodobniej będzie to coś w rodzaju:

  • Ściana zachodnia w pokoju dziennym
Aby jak najlepiej wykorzystać ogród zimowy zlikwidowaliśmy wykusz z oknem na ścianie zachodniej i zastąpiliśmy je dużymi przeszklonymi drzwiami o wymiarach 4 m x 2,4 m. Idealnie byłoby zainstalować drzwi harmonijkowe, albowiem po ich całkowitym otwarciu ogród zimowy stałby się niejako integralną częścią pokoju dziennego. Alternatywnym rozwiązaniem byłyby podwójne drzwi przesuwne. Nie otwierałyby całkowicie pokoju dziennego na ogród zimowy, ale łatwiej byłoby je ujednolicić z drzwiami tarasowymi.
Drzwi harmonijkowe

Drzwi przesuwne
  • Ściana południowa w pokoju dziennym
Drzwi oraz okno wychodzące na taras w pokoju dziennym w projekcie oryginalnym przedzielone są ścianą. Zastąpimy ten układ szklanymi przesuwanymi drzwiami o wymiarach 3,2 m x 2.4 m. Jak argumentowaliśmy w części "Wyjście na taras" wpisu Karmelita LTK: pokój dzienny, będzie to z korzyścią dla pokoju dziennego, ale odbędzie się kosztem elewacji ogrodowej, która straci elegancką symetrię. Ponieważ przez zdecydowaną większość czasu będziemy patrzeć na ten układ od wewnątrz, ta perspektywa wydała się nam ważniejsza od widoku z zewnątrz.
  • Kominek w pokoju dziennym
Ważną zmianą, której nie braliśmy pod uwagę rok temu, zasugerowała nam pani architekt. Usytuowanie komina w pokoju dziennym od początku wydało się nam niekorzystne, bo ustawienie przed nim kanapy i foteli miałoby kilka oczywistych wad. Poza tym, komin przy ścianie od spiżarni (bo z niej nie chcieliśmy zrezygnować) też nie byłby dobrym rozwiązaniem. Wszystkie te problemy zniknęły z chwilą przesunięcia komina na wschodnią ścianę pokoju dziennego.

Aby zmniejszyć przestrzeń jaką komin obudowany kominkiem zająłby w pokoju dziennym zdecydowaliśmy się na umieszczenie komina po drugiej stronie ściany, tj. w przyległym pokoju. Dzięki temu kominek będzie mógł być częściowo schowany w ścianie uwalniając w ten sposób cenną powierzchnię w pomieszczeniu, gdzie będziemy najczęściej przebywać. Rozwiązanie to będzie wymagać zrobienia pokaźnych rozmiarów otworu w ścianie, do której będzie przylegać komin. Otwór musi być dostatecznie duży, aby pomieścił kominek wraz z jego obudową. Ze względu na tą wielkość oraz fakt, że jest to ściana nośna, trzeba będzie nad tym otworem umieścić nadproże.

  • Spiżarnia
W porównaniu z wersją Karmelity Modern, która rozważaliśmy przed rokiem, w Gold architekt zrezygnował ze spiżarni (znak zmieniającego się stylu życia?).  Nie zgodziliśmy się z nim pod tym względem i wygospodarowaliśmy spiżarnię z kawałka kuchni oraz wiatrołapu:
Podstawą danych liczbowych na powyższym rzucie był szczegółowy plan przyziemia z Karmelity Modern oraz uproszczony rzut przyziemia z Karmelity Gold (nie dysponowaliśmy jeszcze wtedy dokładnymi planami). Kolorem zielonym zaznaczono ściany do usunięcia, czerwonym zaś ściany dodane.
Powstały w wyniku modyfikacji wiatrołap, po dodaniu szaf sięgających do sufitu w miejscach zaznaczonych na rysunku rzutu, powinien być idealnie symetryczny. Korzystając z programu SketchUp wykonaliśmy również wizualizację spiżarnianych modyfikacji w 3D:

Widoczne są zarówno dodane ściany (kolor czerwony) ściany jak i te do usunięcia (kolor zielony).
Po usunięciu ścian przeznaczonych do likwidacji.
  • Ganek
Zeszłoroczne pomysły (opisane w Karmelita LTK: balkony) z dodaniem ganku miały być rekompensatą za zlikwidowanie balkonu, a co za tym idzie i zgrabnego nad nim daszku. W nowej wersji zachowamy frontowy balkon (aby mieć z niego widok na jezioro), a więc ganek jako rekompensata straciłby rację bytu. Jednakże pomysł ganku na tyle się nam spodobał, że nie chcieliśmy z niego zrezygnowac.

Ganek będzie musiał być umieszczony pod balkonem i jego głębokosć będzie wyznaczona przez głębokość balkonu. Uznaliśmy, że zwiększając oryginalną głębokość (148 cm) balkonu o 50 cm, nie tylko uczynimy go wygodniejszym, ale za jednym zamachem poprawimy użyteczność ganku. Tak dużą płytę balkonową trzeba będzie podeprzeć dwoma słupami żelbetonowymi, nie przewidzianymi w projekcie Karmelity Gold. Ganek będzie podobny do tego, jaki został zaprojektowany w projekcie Kwiatuszek z pracowni Atrium. W naszym przypadku będzie nieco większy: wewnętrzne jego wymiary wyniosą 296 cm x 169 cm.


Do opublikowanego w Internecie rzutu parteru dodaliśmy wymiary ganku. Wielkości naniesione czerwonym kolorem zostały oszacowane przez nas na podstawie zamieszczonych na rysunku wymiarów.
  • Wiatrołap
Dodany ganek powinien wyłapywać wiatr i dzięki temu w przeznaczonym do tego celu w wersji oryginalnej wiatrołapie będziemy mogli zrezygnować z drzwi prowadzących z niego do holu. Zostanie on tym sposobem rozjaśniony i pozwoli osobom w nim się znajdujących na większą swobodę ruchów. Strata prawego górnego rogu, jaką oryginalny wiatrołap odda spiżarni (por. rysunki, wyżej) zostanie zrekompensowana kosztem kuchni w prawym dolnym rogu. Dzięki szafom, które zostaną zainstalowane w sposób pokazany na planie wiatrołap "usymetrni" się.

No comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.