Thursday, March 23, 2017

Tynki wewnętrze (2): 23.3.2017

Dzisiaj po raz pierwszy w tym roku wybraliśmy się na działkę rowerami. Po drodze, na początku naszej ulicy, natknęliśmy się na piękną maszynę:

Maszyna Ditch Witch JT3020 Mach 1 produkcji amerykańskiej.
W czasie rozmowy z jej operatorem okazało się, że maszyna jest w stanie przeciągnąć rurę, jak na zdjęciu niżej, pod jezdnią, bez robienia w niej otwartego wykopu.

Po powrocie z działki rura była już pod ziemią na kilkudziesięciometrowym odcinku między widoczną na pierwszym planie końcówką rury, a miejscem na dalszym planie, gdzie stoją ludzie.
"Żądło" maszyny "wgryza się" w ziemię.
A w domu:

Narzut, czyli druga warstwa tynku. 
W naszym przypadku, czyli 3-warstwowego tynku cementowo-wapiennego, masę tynkarską przygotowuje się według następujących reguł: Wody używa się w ilości niezbędnej do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Proporcje pozostałych składników przedstawiają się następująco:
  • pierwsza warstwa: obrzutka o grubości do 5mm (cement:piasek w stosunku 1:4);
  • druga warstwa: narzut o grubości ok.15mm (cement:wapno:piasek w stosunku 1:2:10);
  • trzecia warstwa: gładź o grubości ok 5mm (cement:wapno:piasek w stosunku 1:2:10).
Mechaniczne nakładanie gładzi, czyli trzeciej, końcowej warstwy tynku.
Gładź na ścianie widocznej po lewej stronie została zgrubnie wygładzona długą deską i czeka na końcową obróbkę.
Fragment wykończonej ściany. Jej ostateczna gładkość osiągana jest ręcznie przy pomocy pacy tynkarskicj.
Paca tynkarska.
Fragment ostatecznie wygładzonej ściany w bibliotece. Sufity poddasza zostawia się celowo niewykończone, aby przyspieszyć proces wysychania tynków. Na tynku widoczne są ślady w miejscach, w których pod nimi biegną przewody elektryczne. Te plamy będą stopniowo znikać w miarę wysychania tynków. 
Pan T. z ekipy murarskiej pana Z. domurował dzisiaj pasek po prawej stronie drzwi do spiżarni - były niepotrzebnie zbyt szerokie. Podobnie, ale od dołu, został zmniejszony otwór na przełaz między strychem głównym, a strychem nad garażem. Zob. zdjęcie przełazu przed poprawką.

No comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.