Okazało się, że instalacja odgromowa jest bardziej skomplikowana niż się to nam wydawało:
Ilustracja z Internetu. |
Trzy główne elementy instalacji odgromowej to:
- zwody - czyli ułożone w odpowiedni sposób na dachu przewody metalowe;
- przewody odprowadzające - łączące zwody z uziomem;
- uziom - ocynkowana taśma stalowa zakopana wokół domu, dzięki której rozpraszana jest potężna energia pioruna.
Korzystając z danych dostępnych w Internecie oszacowaliśmy prawdopodobieństwo zniszczenia naszego domu w wyniku uderzenia pioruna. Wzięliśmy pod uwagę fakty przedstawione na zamieszczonych niżej ilustracjach:
Przyczyny pożarów w Polsce. |
Najbardziej zaskakującymi dla nas były dane o przyczynach pożarów w Polsce (por. ilustrację wyżej). Pożary od uderzenia pioruna były na tyle rzadkie, że stanowiły jedynie część kategorii "Inne" (5%) i - na dodatek - w opisie tej kategorii (w artykule, z którego pobraliśmy zamieszczony tutaj wykres) w ogóle nie zostały wymienione.
Biorąc pod uwagę powyższe dane oraz położenie naszej działki w rejonie o najniższej liczbie burz, doszliśmy do wniosku, że uderzenie pioruna będzie mniejszym zagrożeniem dla naszego domu niż wiele innych potencjalnych niebezpieczeństw nań czyjających. Postanowiliśmy więc zainwestować środki, które przeznaczylibyśmy na instalację odgromową na inne cele w tej kategorii, np. na lepsze zabezpieczenie domu przed intruzami ze świata zwierząt.
Instalacja odgromowa obniżałaby walory estetyczne budynku, szczególnie po kilku latach, kiedy zwody na dachu zaczęłyby się obluzowywać, a klamry je trzymające - wykrzywiać. Ponadto instalacja wymagałaby systematycznych przeglądów i ewentualnie serwisu, co z pewnością byłoby kłopotlwe.
Posumowując: kosztem pewnego stresu podczas burz, zrezygnowaliśmy z instalacji odgromowej.
No comments:
Post a Comment
Note: Only a member of this blog may post a comment.