Sunday, March 5, 2017

Instalacja wodno-kanalizacyjna: 27.2.-1.3.2017

Hydraulik z jednym pomocnikiem wykonali całą instalację wodno-kanalizacyjną w ciągu 3 dni.

Zastosowane rury: Między warstwami z polipropylenu znajduje się warstwa aluminium.
Trójnik do łączenia na wcisk.
Poglądowa ilustracja jednej z odnóg trójnika przedstawionego wyżej. Warto zwrócić uwagę na dwa szczegóły: (1) podwójna uszczelka, (2) sfazowana ścianka tylna (ta pod niebieską obręczą).
Łączki, skonstruowane tak jak trójnik pokazany wyżej, pozwalają łączyć elementy instalacji na wcisk. Szczelność połączeń w dużym stopniu zależy od precyzji przygotowanej końcówki rury. Musi ona idealnie obejmować gumowe uszczelki, a krawędź jej końcówki musi być odpowiednio sfazowana, czyli być przycięta pod tym samym kątem co sfazowana tylna ścianka łączki pokazanej na ilustracji wyżej.

Aby przygotować końcówkę rury w taki sposób, hydraulicy używaja specjalnego narzędza do kalibracji i fazowania. Narzędze tego rodzaju pokazane jest na następującej ilustracji.
Narzędzie do kalibracji i fazowania rur.
Kalibracja potrzebna jest do przywrócenia końcówce rury idealnego okrągłego przekroju zapewniającego idealne przyleganie rury do uszczelek. Jest to potrzebne, ponieważ podczas przycinania do pożądanej długości rura ulega lekkiemu zniekształceniu. Narzędzie wpycha się do przyciętej końcówki rury, dociska do oporu i kilkakrotnie obraca. Dociśnięta do ostrza narzędza rura zostaje sfazowana. Równocześnie, kształt metalowego trzpienia narzędzia, o dopasowanej do przekroju rury średnicy, zapewnia właściwą kalibrację.

Przykład użycia trójnika w naszej instalacji. Wszystkie rurki są umieszczone w otulinie z gąbki. Dla celów tej fotografii, otulina została częściowo odsłonięta.
Rury kanalizacyjne zostały również połączone na wcisk. Demonstrowaliśmy to już we wpisie Rury kanalizacyjne pod wylewką. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na konwencję kolorystyczną odnoszącą się do rur kanalizacyjnych: rury stosowane pod wylewkę mają kolor pomarańczowy, te zaś użyte wewnątrz domu są szare.

Kuchnia: Z lewej strony wyloty rur zimnej i ciepłej wody do baterii zlewozmywaka, pod nimi otwór na odpływ. Z prawej wylot zimnej wody do zmywarki i towarzyszący jej odpływ.
Pomarańczowa puszka to dzieło elektryków, którzy zaczęli swoją działalność dzień po tym jak skończyli swoją hydraulicy. Pomieści gniazdko siłowe, z którego zasilany będzie elektryczny przepływowy grzejnik wody. Ponieważ piec gazowy znajdzie się w położonej w przeciwległym rogu domu kotłowni, czas oczekiwania na ciepłą wodę byłby dosyć długi. Lokalny grzejnik powinien zlikwidować tę niedogodność.

Dolna łazienka: Stelaż do wiszącej muszli sedesowej wraz z zawieszoną na nim spłuczką oraz odpowiednimi połączeniami wodno-kanalizacyjnymi.
Po zamontowaniu tego stelaża, jak pokazano wyżej, odkryliśmy z niejakim zakłopotaniem, że jego docelowo obudowana górna część nie pozwalałaby na całkowite otwarcie okna (por. Projekt aranżacji łazienek). Zakłopotanie wzięło się stąd, że projekt oryginalny był pod tym względem prawidłowy, ale my postanowiliśmy go "poprawic", tak aby sedes nie wypadł na wprost drzwi. Na szczęście w tej fazie robót zamiana pozycji sedesu i umywalki nie przysporzyła hydraulikowi zbyt wiele kłopotu.
Dolna łazienka: Stelaż do wiszącej muszli sedesowej po zamianie miejsc z umywalką wrócił na miejsce, jakie przewidział dla niego projektant. Rury po lewej stronie zakończone niebieską i czerwoną nasadką będą zasilać baterię bidetki. Białe strużki masy uszczelniającej po prawej stronie to pozostałość po usuniętych rurach baterii umywalkowej.
Dolna łazienka: Z lewej strony wyloty rur zimnej i ciepłej wody do bidetki. Z prawej podobne wyloty do natrysku. W rogu odpływ natrysku.
Dolna łazienka: Po prawej stronie wyloty rur zimnej i ciepłej wody do baterii umywalkowej, pod nimi otwór na odpływ. Na podłodze rury zimnej i ciepłej wody biegnące od łazienki, przez wiatrołap do kuchni. W pomarańczowych puszkach znajdą się gniazko i włącznik światła.
Górna łazienka: Patrząc od lewej do prawej strony: Rury do batarii umywalki (biała końcówka to odpływ), rury do baterii bidetki, stelaż sedesu, rura odpowietrzająca biegnąca do wywietrznika dachowego.
Górna łazienka: Patrząc od lewej do prawej strony: Stelaż sedesu (ten sam co pokazany wyżej), rury do baterii natrysku, odpływ z natrysku, rury do baterii wanny, odpływ z wanny.
Przebieg rur wodociągowych od przyłącza do pralki w pomieszczeniu gospodarczym ...
.. przez pomieszczenie gospodarcze w kierunku garażu ... 
... od pomieszczenia gospodarczego w kierunku kotłowni ... 
... do kotłowni i w niej. Niebieskie rury są częścią instalacji elektrycznej.
Kotłownia: Z prawej wyloty rur zimnej i ciepłej wody do baterii umywalkowej, pod nimi otwór na odpływ. Z lewj rury, które będą odprowadzać wodę z pieca gazowego do instalacji centralnego ogrzewania.
Przebieg rury wodociągowej od drzwi między garażem a pomieszczeniem gospodarczym w kierunku kuchni (środkowa część rury jest przykryta dywanikiem ochronnym w przygotowaniu do tynkowania ścian).

Rura dotarła do kuchni.
Rura do jednego z dwóch kranów zewnętrznych (tutaj pod oknem kuchennym).

No comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.