Saturday, December 9, 2017

Ogrodzenie (2): 5-?.12.2017


[wpis tworzony na bieżąco w miarę postępowania prac !]

Projekt ogrodzenia i obejścia wokół domu wykonaliśmy już w sierpniu. Po wykonania podmurówki pod ogrodzenie od strony wejściowej oraz bruków wokół domu przyszła teraz kolej na płot, bramy i furtki.

Strony południowa i zachodnia nie były przedmiotem zmian: od początku chcieliśmy ogrodzenie systemowe z panelami 3D z 3-metrową bramą i furtką obok, zainstalowanych centrycznie na południowym boku przylegającym do drogi publicznej. Traktowaliśmy ten wjazd i wejście jako "plan B" na okazje, kiedy prywatna droga okazałaby się zbyt wąska lub zasypana śniegiem.

Od strony frontowej domu też planowaliśmy identyczne ogrodzenie z tymi tylko różnicami, że brama miała być 4-metrowa i otwierana automatycznie, a furtka oddzielona od bramy i wyposażona w automatyczne otwieranie z domofonem.

Pierwsza zmiana polegała na zastąpieniu bramy i furtki systemowych ich wariantami wykonanymi z pionowych prętów. Przekonał nas do tego pan Przemysław, właściel firmy, którą wynajęliśmy do zrobienia ogrodzenia. Sugerował, że brama systemowa sprawia zbyt przemysłowe wrażenie. Zgodziliśmy się z tą opinią i zrezygnowali z drucianej bramy i furtki na rzecz bardziej domowej alternatywy. Potem zdecydowaliśmy się na podobną wersję panela przy bramie po stronie wschodniej. Aby osiągnąć efekt pewnej całości, zamówiliśmy w końcu również prętowy wariant dla 3 paneli dzielących bramę od furtki.
Pierwsze elementy ogrodzenia pojawiły się na działce w mroźny pochmurny poranek.
Dłuższe betonowe belki zostaną wkopane w ziemię i będą stanowić rodzaj podmurówki. W bloczki widoczne na pierwszym planie zostaną osadzone słupki.
Stanowisko mieszania betonu. Jeden z pracowników niesie pod pachą 60-kilogramową belkę w miejsce pierwszego przęsła.
Osadzanie pierwszego słupka. Słupki na grubszej podmurówce zostały zamontowane przez ekipę pana Zenka kilka tygodni przedtem.

Budowane tym systemem ogrodzenie przez doświadczonych fachowców powstaje bardzo szybko. W kilka godzin dwaj pracownicy zbudowali wschodni bok.
Brama i furtka od strony drogi publicznej zostały prowizorycznie podparte i będą zostawione w tym stanie aż do momentu związania się betonu w wykopach na słupki.
Elementy ogrodzenia przeznaczone na bok od frontu domu. Na pierwszym planie dwa solidne słupy, na których zawiśnie brama. Ich dolne części zostaną wbetonowane w ziemię do miejsca kilka centymetrów poniżej wystających dolnych śrub.
Górne śruby, na których zawisną przęsła bramy.
Do zasilania automatycznego otwierania bramy frontowej trzeba poprowadzić kable od rozdzielnicy w pomieszczeniu gospodarczym do słupków bramy. Kolejne zdjęcia pokazują ten etap prac.
Dolna część skrzynki mieszczącej rozdzielcę instalacji elektrycznej wmurowana w ścianę pomieszczenia gospodarczego. Otwór widoczny po prawej stronie jest początkiem kanału wychodzacego przez ścianę na zewnątrz domu. Tym kanałem pobiegną kable do zasilania bramy oraz do domofonu przy furtce.
Przepychanie kabli przez kanał. Elektryk odpowiedzialny za automatykę bramy zasugerował nam, aby przy okazji wezwać fachowca od domofońw i aby ten przygotował odpowiednie kable dla swej przyszłej działalności. To była dobra rada, z której skorzystaliśmy, czego dowodem jest to zdjęcie.
Wylot rury kanału przez fundament. U dołu zdjęcia folia kubełkowa na fundamnencie, u góry po lewej - krawędź ścieżki wokół domu.
Początek rowu na kable.
Na przeprowadzone kable przed zasypaniem rowu zostały położone plastykowe worki jako znak dla kopiącego w tym miejscu w przyszłości, że natrafił na miejsce z przewodami.
Dalszy bieg kabli po drugiej stronie ścieżki prowadzącej z platformy przed garażem do podestu przed gankiem.
Wycinanie rowka na kable pod brukiem.
Rowek został precyzyjnie wycięty.
Kable w rurze ochronnej znalazły się pod brukiem i wyłażą spod niego w miejscach, gdzie staną słupy bramy.
Zawieszanie pierwszego przęsła bramy. To co widać na prawo od pana w pomarańczowej kurtce to nie jest drugie przęsło bramy, a panel ogrodzenia.
Świeżo wbetonowany słup bramy.
Dolny zawias. Z porównania tego zdjęcia ze zdjęciem pokazującym ten fragment słupa przed zamontowaniem wynika, że został użyty inny zawias. Ciekawe dlaczego?!

No comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.