Pan Z. zamówił drewno świerkowe już kilka tygodni temu w tartaku, od którego on i jego ojciec, też budowlaniec, od lat kupują materiał. W Internecie debata na temat wyższości drewna sosnowego nad świerkowym przypomina nieco słynną dyskusję o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętem Wielkanocy. Według pana Z. drewno świerkowe ma mniejsze sęki, które są ściślej zespolone z otaczającą je masą drewna niż ma to miejsce w przypadku drewna sosnowego, co w mniejszym stopniu obniża wytrzymałość belek z niego zrobionych. Silniej niż u sosny rozwinięte włókna podłużne w świerku mają powodować, że obciążenie, które złamie belkę sosnową, w belce świerkowej o tych samych wymiarach spowoduje jedynie wygięcie.
Pewnie wyznawcy wyższości sosny nad świerkiem albo się z tym nie zgodzą, albo przytoczą inne argumenty na korzyść swojego wyboru, a może jedno i drugie. Dla nas jednak opinia pana Z. była najważniejsza i pełni ufności przystąpiliśmy do świerkowej frakcji.
Dowiedzieliśmy się od naszego majstra innych ciekawych faktów ze wspaniałego świata drewna. Zielony kolor zaimpregnowanych desek nie jest własnością konserwujących chemikali, ale arbitralnie dodanym barwnikiem po to, aby łatwo odróżnić drewno impregnowane od tego, które nie zostało poddane temu procesowi. Szkoda, że przyjęto taki sposób oznakowania, bo naturalny kolor świeżo pociętego drewna jest przepiękny, i gotowa więźba straci sporo ze swej urody przez tę zmianę koloru. Podobno po sposobie, w jaki zielona farba wiąże się z drewnem sprawne oko rozpozna, czy drzewo, z którego otrzymano tarcicę było chore, tj. stało przez dłuższy czas po uschnięciu w lesie zanim je ścięto. Takie drewno nie powinno być użyte jako konstrukcyjne.
Dawniej na drewniane elementy konstrukcyjne używano "twardzieli", czyli środkowego rdzenia pnia, w którym tkanka straciła zdolność do przewodzenia wody. Twardziel spełnia jedynie funkcję mechaniczną i w tym się wyspecjalizowała. Dlatego najlepiej nadaje się do pełnienia tej funkcji również po przetworzeniu jej na drewno konstrukcyjne. Przy dzisiejszym dużym zapotrzebowaniu na drewno, ścina się stosunkowo młode drzewa, w których na wytworzenie się istotnych warstw twardzieli nie było czasu. Tkankę, która otacza twardziel nie nazywa się, jak możnaby sądzić, "mięczakiem", ale "bielą" - a to ze względu na znacznie jaśniejszy kolor niż ma go twardziel.
Drewno czeka na rozładunek, ... |
... ciągle jeszcze w zwartym szyku, schludnie poukładane. |
Przykro było patrzeć na tę ruinę. Pocieszaliśmy się tym, że już wkrótce zostanie przywrócony porządek, gdy belki z tego stosu zajmą należną im pozycję w konstrukcji więźby. |