Sprawa nie jest jednak oczywista. Budowanie piwnicy wiązałoby się ze znacznie większymi kosztami, opóźnieniem czasu budowy i potencjalnymi problemami z wilgocią w przyszłości. Ostateczną decyzję podejmiemy więc po ocenie badań geologicznych działki oraz rozmowach z wykonawcą.
Nie potrzebujemy wielkiej piwnicy, optymalnym rozwiązaniem byłoby podpiwniczenie częściowe. Wydaje się, że ze względów konstrukcyjnych musiałaby to być jedena z trzech przestrzeni między ścianami fundamentów biegnących prostopadle do ściany frontowej. Piwnica pod garażem i pomieszczeniem gospodarczym 1/9 wydaje się być najgorszym rozwiązaniem, albowiem przewidziane w projekcie obniżenie garażu względem reszty domu o 54 cm wymagałoby głębszego wykopu niż w pozostałych przypadkach. Z pozostałych opcji wybraliśmy wariant mniejszej piwnicy, czyli tej pod sypialnią i łazienką.
Przy projektowaniu dostępu do piwnicy przyjęliśmy następujące założenia:
- wysokość piwnicy: 220 cm,
- grubość stropu (strop typu Teriva): 24 cm,
- poziom, od którego zaczynałyby się schody: 54 cm poniżej górnego poziomu stropu,
Strome schody ze stopniami 21 cm (głębokość) x 21 cm (wysokość) wymagałyby 9 stopni. Zejście do piwnicy zaczynałoby się w pomieszczeniu gospodarczym 1/8 a kończyło pod schodami prowadzącymi na poddasze.
Przy przyjętej wyżej głębokości stopnia, 9 stopni w systemie schodów jednobiegowych zajęłoby 190 cm. Przy szerokości piwnicy 336 cm, po obydwu stronach schodów byłoby miejsce na platformy o szerokości ok. 70 cm. Drzwi do piwnicy zostałyby zainstalowane w ścianie oznaczonej na rysunku literą a. Ta lokalizacja wydaje się być optymalna pod względem możliwości wnoszenia do piwnicy dużych przedmiotów. Z podobnych względów ścianka b nad schodami w piwnicy powinna być częściowo odkryta. Wymagane byłoby też wybudowanie ścianki c. Zmiany w projekcie zaznaczone są niżej kolorem czerwonym.
Okienka piwniczne (nie zaznaczyliśmy ich na planie) najlepiej byłoby umieścić na ścianach frontowej i tylnej.
Kwestię podziału na mniejsze pomieszczenia pozostawiamy nierozstrzygniętą do chwili powzięcia ostatecznej decyzji co do budowy piwnicy.
Gdyby się okazało, że piwnicę lepiej byłoby zbudować w segmencie pod pokojem dziennym i kuchnią, zejście do niej byłoby takie same, z wyjątkiem drzwi, które w tym przypadku korzystniej byłoby umieścić z dolnego podestu schodów.
Linki:
No comments:
Post a Comment
Note: Only a member of this blog may post a comment.