Na wybór ogrodu zimowego poświęciliśmy masę czasu. Na początku szukaliśmy wykonawcy na rynku krajowym. Firma, od której kupiliśmy stolarkę okienną, miała w swojej ofercie również ogrody zimowe. Niestety, okazało się, że ze względów technicznych wybór kształtów tego typu konstrukcji był ograniczony do dwóch opcji. Podobnie rzecz się miała z innymi firmami, które poprosiliśmy o oferty.
Przełom nastąpił w momencie, gdy natrafiliśmy na rynek brytyjski. Okazało się, że Anglicy kochają ogrody zimowe. Są tam bardzo popularne i w związku z tym istnieje wiele firm specjalizujących się w ich wykonaniu. Co więcej - rzecz szczególnie istotna dla nas - część z nich oferuje swoje produkty w systemie "Zrób to sam".
Jedna z zasadniczych klasyfikacji ogrodów zimowych występujących na Wyspach Brytyjskich dotyczy zastosowania podmurówki: ściany boczne sięgają albo do samej podłogi, albo spoczywają na murku o wysokości na ogół ok. 50 cm. Ten drugi typ wydaje się bardziej praktyczny z kilku względów: szyby brudzą się najbardziej przy samej ziemii, murek stwarza możliwości zainstalowania na nim gniazdek elektrycznych, parapety wewnętrzne można używać jako rodzaj półek. Te zalety miały decydujący wpływ na nasz wybór. Poniższa ilustracja pokazuje najbardziej popularne kształty w wersji z podmurówką (wszystkie są też dostępne w wersji całkowicie przeszklonej):
Z powyższych kształtów wybraliśmy wersję "Edwardian". Nasz ogród zimowy będzie więc wyglądał podobnie jak ten niżej, przy czym u nas drzwi będą po przeciwległej stronie w stosunku do tych pokazanych na zdjęciu:
|
Tak mniej więcej będzie wyglądać nasz ogród zimowy (zdjęcie z Internetu). Będzie nieco większy, bo na dłuższej ścianie zmieści się 6 paneli okiennych, a na krótszej 5 (por. rzut dachu, niżej) |
Po zamówieniu ogrodu Brytyjczycy przysłali nam jego plany, które były podstawą do zbudowania podmurówki.
|
Plan podmurówki. |
|
Rzut dachu. |
|
Rzuty ścian. |
Zdjęcia zamieszczone niżej ilustrują kolejne etapy wznoszenia podmurówki. Zbudowała ją ekipa pana Zenka wg powyższej specyfikacji. Zdziwiliśmy się nieco, gdy się okazało, że fundamenty pod ogród zimowy będą musiały być zrobione podobnie jak dla domu. Wydawało się nam, że lekka konstrukcja oranżerii nie będzie tego wymagać.
No comments:
Post a Comment
Note: Only a member of this blog may post a comment.