Thursday, April 20, 2017

Szambo i studnia chłonna: 12.4.2017


[wpis niepełny w trakcie tworzenia !]

Sąsiedzka inicjatywa przedłużenia na własny koszt istniejącej nitki kanalizacji miejskiej (por. wpis Przygotowania do wylewki stropu nad parterem: 28.10.2016) w kierunku naszego domu została porzucona. Nie znaleźliśmy dostatecznej liczby osób zainteresowanych takim przedsięwzięciem, aby udział w kosztach zszedł poniżej akceptowalnej przez wszystkich kwoty.

W tej sytuacji warunki przyłącza wodno-kanalizacyjnego narzucały nam budowę szamba. Spodziewając się doprowadzenia kanalizacji miejskiej do naszej działki w najbliższych kilku latach, zdecydowaliśmy się zakupić stosunkowo duże szambo (10 m3), które po przyłączeniu się do sieci miejskiej, mogłoby posłużyć do gromadzenia deszczówki z dachu. Używałoby się ją do podlewania ogrodu.

Szambo już zakopane. Po lewej stronie 2 betonowych kręgów tworzących studzienkę widoczna jest pokrywa szamba.
Szambo zostało umieszczone blisko drogi, w której w niedalekiej przyszłości (taką mamy nadzieję!) pobiegną rury kanalizacji miejskiej.
Niestety przegapiliśmy moment zakopywania szamba. Powyższe zdjęcie skopiowane z Internetu pokazuje kształt naszego szamba. Dłuższe boki są równoległe do drogi (por. wyżej). Pojemność szamba: 10 m3, jego wymiary: 300cm długość x 240cm szerokość x 185cm wysokość. Droga widoczna na zdjęciu wyżej znajduje się po stronie dłuższego boku widocznego tutaj na dalszym planie.
Częściowo zakopane, ale miejscami ciągle widoczne, rury biegnące od domu w kierunku szamba. Rura po lewej stronie to rura kanalizacyjna, ta po prawej będzie odprowadzać deszczówkę z rynien.
Detal zdjęcia zaprezentowanego wyżej. Przez trójnik (widoczny poniżej środka zdjęcia) na prawej rurze deszczówka będzie odprowadzana do zbiornika odwodniającego (jeszcze nie został zbudowany, por. niżej).
W najbliższym czasie, gdy szambo będzie używane zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem, cała deszczówka będzie kierowana do zbiornika odwadniającego. Po przyłączeniu domu do kanalizacji miejskiej, deszczówka będzie zbierana w szambie, a jedynie po jego wypełnieniu będzie odpływać do zbiornika.

Betonowe kręgi o średnicy 100 cm i wysokości 60 cm, z których zostanie zbudowana studnia chłonna na deszczówkę. Jej dno znajdzie się poniżej poziomu, od którego rozpoczyna się warstwa piasku. Korzystna pod tym względem struktura gruntu powinna umożliwić szybkie wsiąkanie napływającej do zbiornika wody.
Schemat odprowadzania wody deszczowej z rynien. W naszym przypadku zamiast perforowanej rury drenarskiej, zastosowano rurę pełną, albowiem docelowo deszczówka będzie gromadzona w szambie do celów ogrodniczych.
Podobnie jak w przypadku szamba, przegapiliśmy moment wkopywania studni chłonnej. Tak to musiało wyglądać i w naszym przypadku (zdjęcie z Internetu).
Rury biegnące od szamba w kierunku domu. Po prawej stronie rura kanalizacyjna, po lewej - rura odprowadzająca deszczówkę.
Rura kanalizacyjna (ta po prawej stronie) wchodzi przez fundament do domu. Do wlotów rozgałęzienia na końcu lewej rury zostaną dołączone rury obiegające dom, do których będzie spływać woda z rynien dachowych.
Narożnik północno-zachodni. Podłączenie rynny do systemu odprowadzania wody z dachu.
Podłączenie rynny do systemu odprowadzania wody z dachu przy narożniku północno-wschodnim. Po stronie południowej rynny podłączone są w podobny sposób.
Rura po prawej stronie z kominkiem wentylacyjnym służy do odpowietrzania szamba. Obok wystaje końcówka rury deszczówkowej, która po przyłączeniu domu do miejskiej sieci kanalizacyjnej, zostanie skierowana do szamba (por. wyżej).

No comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.