Tuesday, April 4, 2017

Ogrzewanie (1): 4.4.2017

Wczoraj pan M. przystąpił do drugiej fazy swojego wkładu w budowę naszego domu, rozpoczynając montowanie instalacji ogrzewczej. Częściowo będziemy mieli ogrzewanie podłogowe, a częściowo tradycyjne grzejnikowe. Podział przedstawiony jest na następujących ilustracjach (parter po lewej stronie, poddasze po prawej):


Ogrzewanie podłogowe będzie się składać z kilku obiegów grzewczych, czyli rurek wypełnionych ciepłą wodą ułożonych na podłodze i zalanych betonem. Ciepłą wodę do obiegów będą dozować rozdzielacze. Jeden z nich będzie kontrolować obiegi na parterze, drugi - te na poddaszu.

Przez dwa pierwsze dni pracy pan M. zamontował owe rozdzielacze wraz z rurami, które będą doprowadzać do nich ciepłą wodę z pieca gazowego.

Rozdzielnica do ogrzewania podłogowego na parterze w trakcie montażu.
Regulatory ogrzewania podłogowego firmy Heimeier. RTL to skrót od Return Temperature Limiter (ograniczanik temperatury powrotu). Do każdego obiegu przypisany jest odrębny regulator.

Na pierwszym planie przelot rur z kotłowni, które dalej biegną do rozdzielnicy regulującej obiegi grzewcze poddasza.
Rozdzielnica na poddaszu.
Potężna wiertarka udarowa ze stosownym wiertłem obok, do przewiercania otworów w żelbetowym stropie.
Widok przez otwór do kotłowni. Rury przechodzą przez oczka stalowego uzbrojenia.
Rury między przewodami elektrycznymi, a prętem zbrojenia stropu.
To samo miejsce jak wyżej dzień później.
Miedziane rury łączone są za pomocą lutowania miękkiego (cynowego), podczas którego metal rozgrzewa się do temperatury 200-250ºC. Lutowania twarde stosuje się wtedy, gdy lutem jest mosiądz lub srebro. Wtedy temperatura musi być wyższa, zazwyczaj 630-890ºC.

No comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.